Od ponad sześciu lat w systemie nieodpłatnej pomocy dostępne jest darmowe poradnictwo obywatelskie. Doradcy obywatelscy to osoby, które przechodzą coroczne szkolenia przygotowujące ich do udzielania porad w różnych zakresach. Jakiej pomocy udziela doradca obywatelski i czym jego rola różni się od roli adwokata lub radcy prawnego?
O ile zadaniem adwokata lub radcy prawnego jest poinformowanie o przepisach prawa w jakimś zakresie, wskazanie rozwiązania problemu prawnego czy też sporządzenie projektu pozwu lub wniosku do sądu (z wyjątkiem pism w toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i sądowoadministracyjnych) doradca obywatelskima szersze zadania, udziela pomocy w sprawach, które nie mają natury prawnej.
Darmowe poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby potrzebującej, które sprawią, że będzie ona posiadała większą wiedzę o swoich prawach i obowiązkach w jakimś zakresie.
Spotkanie z doradcą będzie szczególnie przydatne osobom, które potrzebują pomocy w sporządzeniu i realizacji planu działania w swojej sprawie.
Mogą to być między innymi sprawy dotyczące zadłużeń (na przykład opracowanie planu wyjścia z długów), sprawy mieszkaniowe (jak na przykład przedstawienie osobie zagrożonej utratą mieszkania informacji, gdzie i jak może zabezpieczyć swoje potrzeby), sprawy dotyczące zabezpieczenia społecznego (czyli kwestii związanych z możliwosciami z korzystania z pomocy społecznej, ubezpieczeń zdrowotnych, emerytalnych, rentowych i innych świadczeń, w tym pomocy dla osób niepełnosprawnych). Doradcy obywatelscy pomagają także w sprawach dotyczących stosunków międzysąsiedzkich i rodzinnych, przedstawiając na przykład możliwości naprawienia relacji w tym zakresie.
W roku 2025 w powiecie mińskim z pomocy doradcy obywatelskiego można skorzystać w Mińsku Mazowieckim (poniedziałki, wtorki i środy w godz. 8.00-12.00), Sulejówku (czwartki w godz. 13.00-17.00 i piątki w godz. 8.00-12.00), Halinowie (wtorki i środy w godz. 16.00-20.00), Stanisławowie (poniedziałki w godz. 9.00-13.00), Siennicy (piątki w godz. 8.15-12.15) oraz Latowiczu (czwartki w godz. 8.30-12.30).