Do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się kobieta, który oświadczyła, że telefonicznie skontaktował się z nią pracownik banku. Przekonał zgłaszającą, że środki na koncie są zagrożone i trzeba je przelać na bezpieczny rachunek. Pokrzywdzona chcąc chronić swoje oszczędności wykonała dwa przelewy, przez co straciła blisko 30 tys. zł. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów z osobami nieznajomymi.
W środę (5.03) do mieszkanki powiatu garwolińskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za pracownika banku. Poinformowała, że ktoś próbował się włamać na jej konto i przez to pieniądze zgromadzone na rachunku są zagrożone. Aby uchronić oszczędności, należy przelać je na bezpieczne konto. Pokrzywdzona zgodnie z instrukcją rozmówcy, poszła do placówki banku i wykonała dwa przelewy na wskazane numery kont. Przez cały ten czas nie rozłączała się z rzekomym pracownikiem banku. W ten sposób kobieta straciła blisko 30 tys. zł. Oszust wzbudził zaufanie pokrzywdzonej, ponieważ znał jej szczegółowe dane oraz dane jej bliskich.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje. Porozmawiaj z inną osobą na temat – kimś bliskim lub znajomym. Pamiętaj, że sprawcy manipulując, nakłaniają ofiary przestępstwa do podjęcia określonego działania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze swoim bankiem i upewnij, że osoba dzwoniąca faktycznie jest pracownikiem banku. Jeżeli na twoim koncie lub karcie doszło już do transakcji, które nie były wykonywane przez ciebie, natychmiast powiadom Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.
źródło: Policja Garwolin, autor: podkom. Małgorzata Pychner